TAŞ TOPLAMA PROJESİ

tas

hINIS’TA TAŞ TOPLAMA MAKİNASI

tas Hınıs İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hınıs ta hep ilklere imza atıyor. Kurumun çalışmalarını yakından takip eden www.hinisinsesi.com bir ilkle daha karşılaştı. Bu çalışmalar bölgemizde tarımcılıkla uğraşan çiftçilerimizin yüzünü güldürecek bir çalışma olmakla beraber bölgede verimin artırılacağı da düşünülmektedir.

Hınıs İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden çiftçilere taş toplama makinası hizmeti ilk olarak Taşbudak köyünden verilmeye başlandı. Uzun süredir tarım alanlarında İlçe Müdürlüğünce yapılan incelemelerde tarlaların birçoğunda 10-20 cm. çapında olan taşların tarımı olumsuz etkilediği (toprak işleme ve ekimi güçleştirmesi, hasatta yaşanan olumsuzluklar ve bitki yaşam alanlarını daraltması vs..) gözlenmekteydi. Buna çözüm olarak bu taşların toplanıp, tarladan uzaklaştırılması tek çözüm olduğundan İlçe Müdürlüğünce İl Müdürlüğünden makine talebinde bulunulmuş ve çiftçilerin hizmetine sunulmuştur. Böylece sorunlu tarım alanlarının iyileştirilerek verimin artırılması, ekimden hasada kadar kolay tarım yapılması amaçlanmaktadır.

Bu çalışmalar Hınıs Taşbudak köyü ve Karaçoban ilçesinin bazı köylerinden başladı ve diğer köylere yayılmak üzere çalışmalar sürdürülmektedir.