İlçe Müdürümüz Mustafa Hayta

logo

mustafa-haytaÇok değerli yöneticiler ve sevgili Hemşerilerim;

Köşemde en çok yer verdiğim, hizmette değer verip ve bu hizmetlerden dolayı başarıyı yakalayan insanlar olmuştur. Hizmet anlamında başarı yakalayan insanların; üzerinde durdukları ana tema “İnsanoğlunun hizmeti her zaman hak ettiği” dir. Bu sebepledir ki, hizmeti yerinde ve zamanında, insana ulaştıran her kim olursa olsun, benim için çok değerlidir. Hizmet insana mutluluk, güven ve huzur yaratır. Yerinde yapılan her hizmet, insanoğlu tarafından her zaman en iyi şekilde değerlendirmiştir. Bende Hınıs ta bu hizmetleri yapan,  Hınıslı bir bürokrattan bahsetmek isterim. O bürokrat, Hınıs Köylüleri arasında en çok tanınan  Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa HAYTA’ dır.

Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa HAYTA’ yı  tanıyalım;

Mustafa Hayta 1975 tarihinde Kayseri’nin Develi İlçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini bu ilçede bittirdi. Lise öğrenimini ise, 1993 yılında İstanbul/Halkalı Ziraat Meslek Lisesinde tamamladı. Aynı yıl Ardahan İl Tarım Müdürlüğünde Ziraat Teknisyeni olarak göreve başladı.

Mustafa HAYTA çalışmanın yanında 1997 yılında Açık Öğretim Fakültesinde “Tarım, Gıda ve Hayvancılık” üzerine eğitim alarak tamamladı.

2000 yılında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zoo teknik Bölümünü bitirdi. 2003 yılında, Aynı üniversitenin Fen Bilimleri Enstitüsü Zoo teknik Ana Bilim Dalında Yüksek Lisansını bittirerek Ziraat Yüksek Mühendisi oldu.

Mustafa HAYTA; Sırasıyla görev yaptığı yerler:

 1. 1993- 1996 Ardahan
 2. 1996- 2003 Kahramanmaraş İli Türkoğlu İlçesi
 3. 2003-2004 yılları arasında Nevşehir ili Kozaklı ilçesinde İlçe Tarım Müdür Vekilini, 2004-2006 yıllarında ise Müdür olarak görev yaptı.
 4. 2007- 2010 yılları arasında Niğde İl Tarım Müdürlüğü Kontrol Şubesinde Mühendis olarak çalıştı.
 5. 17.09.2010 tarihinden itibaren Erzurum Hınıs İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğüne asaleten İlçe Müdürü olarak atandı.

Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa HAYTA dur durak bilmeden azimle başarıyı kovaladı. Başarıyı; hem çalıştığı iş yerinde ve hem de eğitim ve öğreniminde yarattı. Ve aynı zamanda evli 3 çocuk babası olarak ta çok iyi bir baba ve aile reisi olarak yaşamını sürdürdü.

Mustafa HAYTA yı 2011 Ağustos ayında ziyaret ederken, köylülerle kurduğu diyaloglarından tut, çözümleri üretmesine kadar bilakis şahit oldum. Kendisi Hınıs lı değil ama bir Hınıs’ lıdan daha özverili çalışan bir insandır. İlçe Tarım, Gıda ve Hayvancılık Müdürlüğü’nde yarattığı değişiklikler, yenilikler, başarılı çalışmalar ve köylülerle kurduğu çözümlü diyaloglar her zaman Mustafa HAYTA nın başarısına başarı kattı. Hınıs’ta göreve geldiği bir yıldan beri birçok başarılı projelere imza attı. Bu projelerin başında;

 1. KADIN ÇİFTÇİLER KABUĞUNU ÇATLATIYOR” ADLI PROJE
 2. MEYVE YETİŞTİRİCİLİĞİNİ YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ(EĞİTİM VE UYGULAMA BAHÇESİ KURULDU).
 3. 3.      KAPAMA MEYVE BAHÇECİLİĞİNİ GELİŞTİRME VE YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ (KAPSAMINDA MEYVE FİDANI DAĞITILDI.)
 4. 400 ÖĞRENCİYE 400 MEYVE FİDANI PROJESİ
 5. MEYVECİLİĞİ GELİŞTİRME VE YAYGINLAŞTIRMA PROJESİ
 6. 6.      SÜT SIĞIRI EDİNDİRME PROJESİ

Çalışmaları ;

 1. 1.      İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü Hizmet Binası ve Lojmanlarının onarımı yapıldı.
 2. 2.      1983 yılında hizmete giren ilçe müdürlüğümüz hizmet binası ve lojmanlarının bakım ve onarımı, binanın 28 yıldır yapılmayan ve değiştirilmesi gereken elektrik tesisatının yenilenmesi, çatı onarımı, kalorifer kazanı ve su deposunun yenilenmesi, kapılarının değiştirilmesi, hizmet binasının zemininin granit mermer yapılması ve boyama işleri yapılması gibi hizmetler tam anlamı ile yapıldı.

Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa HAYTA nın başarısının altında Azim yatar. Çünkü azim; inançla bütünleşip direk hedefe odaklanırsa başarıyı getirir.  Başarı, sıkı çalışmanın müttefikidir. Kişinin yaşına, ırkına, dinine, cinsiyetine bakmaksızın, şartnamesine uyan herkese ihaleyi adilce dağıtır. Başarı, şöhret ve servete göre daha asil ve karakterlidir. Bu karakteri yerinde taşıyan kim olursa olsun başarılı olur.

İnanıyorum ki bir insanın hayattaki en büyük avantajı, başkaları onun arkasından konuşurken “O, işini çok iyi yapan biridir.” Demesidir. Bu temel taşla hareket eden insan başarının temel taşını oluşturduğu gibi başarı yolundan da hızlı adımlarla ilerler.

Ayrıca böyle insanların doğasında “işimi en iyi şekilde nasıl yapabilirim” düşüncesi ile odaklanır. Böyle insanların başarısı içten onaylı kendi yargılarına güvenen eleştirilere karşı dayanıklı insanlardır.

Gerçekten başarılılar, büyüklüğü ya da küçüklüğü önemli olmaksızın kendine bir hedef belirleyen, o hedefi gerçekleştirecek şekilde kendini geliştiren, sürekli işini iyi yapmaya çalışan başardığı her işten sonra bir beden büyük iş başarmayı deneyen, söylenme değil sonuç üreten, mesleki bilgi ve becerisini her geçen gün iyileştiren insandır. İşte Ziraat Yüksek Mühendisi Mustafa HAYTA da böyle bir karakteri taşıyarak başarılı oldu. Çünkü O, “Baş” olmak için değil, “Arı” gibi çalışmak için, başarıyı seçti.

Hınıs böyle başarılarla dolu insanları bağrında barındırıyorsa, bilinmelidir ki, Hınıs bunu fazlası ile hak eden bir ilçedir. Ancak, Hınıs ve Hınıs köylüleri için eğer bu başarılar yaratılmış ise; başarıları yaratan insanı da ödüllendirmekte Hınıs ve Hınıslılara düşmektedir.

Takdir sizindir.

BURHAN KAYA

www.hinisinsesi.com

Kaynak:http://bizimdaire.com/index.php?option=com_content&view=article&id=187:hayta-haber-oldu&catid=1:son-haberler&Itemid=56